Windows Subsystem for Linux on Windows 11

WSL, Windows 11’de Nasıl Çalışır?

Linux için Windows Alt Sistemini (WSL), Windows 11’in tüm sürümlerinde, hatta Windows 11 Home’da da çalıştırabilirsiniz. (WSL’yi Windows 10’a da yükleyebilirsiniz.)

Windows 10’un daha yeni sürümleri gibi, Windows 11 de WSL 2 kullanır. Bu ikinci sürüm yeniden tasarlanmıştır ve daha iyi uyumluluk için Hyper-V hipervizöründe bir Linux çekirdeği çalıştırır. Özelliği etkinleştirdiğinizde, Windows 11, arka planda çalışan Microsoft tarafından oluşturulmuş bir Linux çekirdeğini indirir. Windows Update, çekirdeği güncel tutar. (İsterseniz kendi özel Linux çekirdeğinizi de kullanabilirsiniz.)

WSL’yi kullanmak için bir Linux dağıtımı yüklemeniz gerekir. Varsayılan olarak, WSL Ubuntu’yu yükler. Bu, Bash kabuğunu veya seçtiğiniz herhangi bir başka komut satırı kabuğunu kullanarak tam bir Ubuntu komut satırı ortamına erişmenizi sağlayacaktır.

Linux kabuğu ortamlarınıza, Windows 11’de bulunan Windows Terminal uygulamasından da erişebilirsiniz.

İlk olarak Windows 11 makinamızda admin yetkileriyle command promp açıyoruz ve aşağıdaki komut ile kurulumu başlatıyoruz.

wsl –install -d Ubuntu

Yüklemeler tamamlandıktan sonra linux sistemi ayağı kaldırmak için restart etmeniz gerekiyor.

Restart olduktan sonra otomatik olarak pencere açılacak ve linux system kullanıcı bilgileri girmemizi isteyecektir. Bu bilgileri doldurarak linux işletim sistemimize giriş yapıyoruz.

Ve Ubuntu işletim sistemimiz açılıyor.

Windows 11 makinamızda WSL çalıştığını teyit etmek için “wsl –list –verbose” komutunu çalıştırıyoruz. Aşağıda görüldüğü gibi Ubuntu sistemimiz “Running” durumda ve sorunsuz çalışıyor.

Kurulum tamamlamış bulunuyor.

Kaynaklar

https://docs.microsoft.com/en-us/windows/wsl/install

https://www.howtogeek.com/744328/how-to-install-the-windows-subsystem-for-linux-on-windows-11/

Bir cevap yazın