Clean Log Files with Batch File

Clean Log Files with Batch File

Sistemlerinizde çalışan uygulamalar sürekli log üretir ve bu log dosyaları zamanla diskte önemli oranda yer kaplarlar. Bu logları düzenli aralıklarla kontrol etmek ve müdahale etmek hem iş gücü hem sistemin sürdürülebilirliği açısından zor olabilir.

Bu makalemizde log dosyalarının batch file ile belirttiğimiz tarihlerde otomatik olarak silinmesini göreceğiz. Makalede sftp sunucusunda oluşan loglar üzerinden ilerleyeceğim.

1. Adım : Yeni bir notepad açıyoruz ve ilgili sunucuda çalışması gereken komutları yazıyoruz.

Komutlar;

taskkill /f /im sshd.exe (Bu komut servisi durdurmak için. Servis çalışırken sistem silmeye izin veriyorsa bu komutu yazmanıza gerek yok.)

del “C:\ProgramData\ssh\logs\sshd.log” (Silmek istediğiniz bir klasör ise “del” yerine “rmdir” komutunu kullanmalısınız ve devamında ilgili klasör yolunu göstermelisiniz.)

net start sshd (İlk komutta durdurduğumuz servisi yeniden başlatıyoruz.)

2. Adım : Daha sonra oluşturduğumuz bu notepad’i kaydediyoruz ve uzantısını .bat olarak değiştiriyoruz. Artık ilgili log dosyalarını silecek olan Batch File hazır.

3. Adım : Oluşturduğumuz batch file’ı otomatik olarak çalışması için Task Scheduler’a job ekleyeceğiz.

Task Scheduler açıyoruz ve Create Task’a tıklıyoruz.

4. Adım : General tabında çalışacak job’un adını belirtiyoruz. Ayrıca Security Options’da “Run whether user is logged on or not” seçeneğini seçiyoruz.

5. Adım : Triggers tabında oluşturduğumuz job’ın çalışacağı gün ve saati seçiyoruz. Ben 2 hafta bir Cumartesi günleri akşam 20:00’da tekrarlayacak şekilde oluşturdum. Bunu kendi isteğinize göre veya sistemin ihtiyacına göre düzenleyebilirsiniz.

6. Adım : Actions tabında ise oluşturduğumuz batch file’ı gösteriyoruz ve ok diyerek kaydediyoruz.

Artık ilgili log dosyalarını belirli tarihlerde otomatik olarak silecek olan job hazır.

Teşekkürler.

Bir cevap yazın